Esitelmä noitavainojen historiasta Euroopassa

Tervetuloa Historiallisen Yhdistyksen noitavainoja Euroopassa käsittelevään kirjailtaan!

 

Mitä? Historiallisen Yhdistyksen kirjailta

Milloin? Keskiviikkona 31.10.2018, kello 17

Missä? Tieteiden Talolla (Kirkkokatu 6), sali 313

 

FM Aleksi Peura esittelee Historiallisen Yhdistyksen kirjaillassa keskiviikkona 31. lokakuuta teoksensa Jumalan viholliset: Euroopan noitavainojen historiaa.

Lisätietoja tapahtumasta Facebookissa:
https://www.facebook.com/events/681040288937275/

Kustantaja kuvaa Peuran teosta seuraavasti:

“Jos yleistä käsitystä on uskominen, keskiaikainen Eurooppa valaistiin noitaroviosoihduilla ja jokainen nainen oli vaarassa naapuriensa taikauskon johdosta. Jumalan viholliset pureutuu noitavainomyyttiin, purkaa sen osiin ja rakentaa palasista tarkan kuvan oikeasta historiallisesta ilmiöstä. Yleistajuisessa teoksessa perehdytään yksittäisiin noitavainoihin ja kidutuskeinoihin sekä noituusteoreetikkoihin ja nykypäivän noitiin.”

Tilaisuuteen on vapaa pääsy!

Comments are closed.